برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


برنده سخنرانی پلی تکنیک چه کسی بود؟ احمدی نژاد یا دانشجویان؟!

نزدیک روز 16 آذر بود که می خواستم مطلبی در مورد روز دانشجو بنویسم اما به علت درگیری و مشغول بودن به تدارک مراسم روز دانشجو در دانشگاه، نتوانستم چیزی برای وبلاگ آماده کنم و بعد از آن نیز دیگر فرصت نشد. انصافا نمایشگاه خوبی هم تدارک دیده شد و توسط خبرگزاری های مختلف و همچنین شبکه های BBC و VOA نیز پوشش خبری داده شد. به هر حال با این اتفاقاتی که اخیرا در دانشگاه پلی تکنیک اتفاق افتاد لازم دیدم که در اینباره چند نکته ای را بنویسم.

با بازدیدی که غلامحسین الهام از دانشگاه پلی تکنیک امیر کبیر انجام داد گمانه زنی هایی مبنی بر حضور محمود احمدی نژاد و سخنرانی وی در پلی تکنیک زده شد تا اینکه بالاخره این موضوع مورد تائید قرار گرفت و قرار شد احمدی نژاد در بحبوحه ی روز دانشجو به میان دانشجویان برود!

قبل از روز موعود سوالی که ذهن همه را مشغول کرده بود این بود که چرا باید احمدی نژاد و یارانش در بحبوحه اعتراض دانشجویان به میان آنها بروند و حالا که می خواهند بروند چه اصراری برای رفتن به دانشگاه پلی تکنیک دارند؟! دانشگاهی که در این مدت جنجالی ترین دانشگاه ایران به لحاظ سیاسی بوده است، دانشگاهی که بیشترین تنش ها و درگیری ها را داشته است، دانشگاهی که وزیر علوم خود را به میان خود راه نداده بود و مشخص نبود چه بر سر رئیس وزیر علوم بیاورد!

بسیاری از بسیجیان از دانشگاه های مختلف از جمله دانشگاه امام صادق و امام حسین، به صورت منظم و از پیش برنامه ریزی شده به سرعت با هم هماهنگ شدند و در روز سخنرانی برای حمایت از احمدی نژاد در محل حضور یافتند. کارها به قدری منظم برنامه ریزی شده بود که احمدی نژاد بر خلاف وزیر علوم خود، به راحتی در محل حاضر شد و نیروهای گارد ریاست جمهوری کاملا بر اوضاع تسلط داشتند.

دانشجویان مخالف سیاست های دولت نیز از دانشگاه های مختلف ایران در محل حضور یافتند و اعتراض خود را با شعار هایی بر ضد دولت و ضد شخص رئیس جمهور و حتی سوزاندن عکس احمدی نژاد و شکستن دوربین صدا و سیما نشان دادند. اما براستی چرا احمدی نژاد خود را در شرایط محیطی قرار داد که می دانست به شدت تحت فشار قرار خواهد گرفت؟!

آری، باید اعتراف کرد که رفتار دانشجویان در سوزاندن عکس احمدی نژاد، شکستن دوربین صدا و سیما و شعار های بعضا تند با هیچ کدام از اصول مدنی مد نظر خود دانشجویان سازگار نیست و از این جهت شاید بتوان دانشجویان را مورد مذمت قرار داد که چرا به اصولی که فریاد می زنند پایبند نیستند؟

اما بیائید از زاویه دیگری به این موضوع بنگریم. به سوالی که در ابتدای متن مطرح کردم برمی گردیم. چرا احمدی نژاد پلی تکنیک را انتخاب کرد و چرا در مقابل آن رفتارها واکنشی انجام داده نشد در صورتی که با آن همه نیروی از پیش مجهز چنین اعتراضاتی پیش بینی می شد؟؟ تنها جوابی که می توان به این سوال داد این است که دانشجویان در دام بدی افتادند. دامی که فردی آن را پهن کرد که خود روزی دانشجو بوده است و فعال دانشجویی تحکیمی و در نتیجه خود بهتر از هر کسی می دانست که چگونه می توان دانشجویان را در طول یک دوران تحت انواع فشارها قرار داد و سپس با تحریک احساسات آنها، به بهترین نوع ممکن از آن رفتار، بهره برداری لازم را انجام داد. رفتار تند دانشجویان تنها با لبخند احمدی نژاد پاسخ داده شد در حالی که خطاب به دانشجویان معترض می گفت :" شما حرف خود را زدید، حال به من نیز اجازه دهید حرفم را بزنم." و اینگونه رفتار و جواب از طرف وی، نشان از حرکتی از پیش برنامه ریزی شده دارد که انصافا برنامه ای دقیق و موفقیت آمیز بود و متاسفانه دانشجویان نیز در این دام گیر افتادند و او برنده شد. بله، برنده این جنگ تبلیعاتی بین رئیس جمهور و دانشجویان، کسی جز خود او نبود.

در آخر باید گفت که هر چند عقل و منطق و اصول مدنی حکم می کرد که چنان رفتارهایی نباید از طرف دانشجویان که مدعی روشنفکری و آزاد اندیشی می باشند، صورت می پذیرفت اما باید پذیرفت که هنوز جنبش دانشجویی به آن پختگی عقلی نائل نشده است که از رفتارهای احساسی و عجولانه پرهیز کند و البته نمی توان از جنبشی که در این مدت کوتاه شاهد بدرفتاری ها و خشونت های بسیاری نسبت به خود بوده است انتظار داشت تا اعتراض خود را نشان ندهد حتی اگر بدینوسیله با دست خود به دام دیگران افتد.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 1:00 PM تاریخ: Wednesday, December 13, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb