برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


تشکیل شورای نگهبان اینترنتی برای تعیین صلاحیت وبسایتها و وبلاگها

امشب وقتی داشتم به فشار و اختناقی که بر فضای سایبر در ایران حاکم است، فکر می کردم، یک لحظه احساس کردم که واقعا ما ایرانی ها عجب تحملی داریم!!! حالا بگذریم از فشار موجود در محیط واقعی.

فقط کافی است یک لحظه فکر کنید و آنوقت مغز شما هم شروع به سوت کشیدن می کند.

فیلتر شدن بیش از 10 میلیون سایت اینترنتی فقط در ماه سپتامبر 2006
فیلتر شدن سایت های مهمی مثل ویکی پدیا، یوتیوب و آمازون
محدود کردن دسترسی به اینترنت پر سرعت
و هزاران مورد دیگر...............

و دست آخر هم این موضوع مطرح شده در یک هفته اخیر که البته از مدتها پیش زمزمه هایی از آن شنیده می شد. واقعا این موضوع بزرگترین بدعتی است که اینترنت به واسطه مسئولین دلسوز اینترنت در ایران به چشم خود دیده است. بله! آقایان و خانم ها، گویا مسئولین عزیز در فکر ایجاد شورای نگهبانی برای اینترنت و وب سایت ها و وبلاگ ها هستند. طبق این قانون جدید تنها یک ماه به تمامی وبلاگ ها و به خصوص وب سایت ها زمان داده شده است تا سایت خود را رسما به ثبت برسانند وگرنه مشخص نیست آقایان چه بلایی بر سر وب سایت مذکور بیاورند.

اگر بخواهیم عاقلانه به این موضوع بنگریم باید پذیرفت که برخی وب سایت ها از جمله خبرگزاری ها باید نسبت به اخباری که منشر می کنند، متعهد باشند و عواقب حقوقی آن را بپذیرند که البته این مورد نیز نیازمند شزایط ویژه ای است و نباید به این بهانه سایت های مخالف و منتقد را سرکوب کرد. اما موضوع ثبت وبلاگ ها با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست و نقض آشکار آزادی بیان در فضای سایبر بشمار می آید. چرا که می دانیم وبلاگ ها در حکم رسانه های شخصی ای هستند که هر کس بواسطه آن اندیشه و افکار خود را با دیگران به اشتراک می گذارد و اعمال محدودیت و الزام به ثبت شدن بر وبلاگ ها به همان اندازه مضحک و خنده دار است که قانونگذار طی قانونی بیان کند تا هیچ کس در هیچ مکان عمومی و خصوصی حق هیچ گونه اظهار نظر و بیان فکر و اندیشه ی خود را ندارد مگر با ثبت و اخذ مجوز. به بیان دیگر اگر کسی بخواهد در مورد بادمجان هم در وبلاگش بنویسد از لحاظ قانونی موجه نیست.

در مورد ابعاد اجرایی این مسئله باید گفت که اعمال چنین قانونی در مورد این حجم انبوه از وب سایت ها و وبلاگ ها کار چندان ساده ای نیست و یکی از بهترین راه های مقابله با آن نیز عدم ثبت سایت ها و وبلاگ ها از طرف تمام مدیرات سایت ها و بلاگرها و حفظ اتحاد برای مقابله با این بدعت نامبارک است. البته مسئولین محترم بارها در مورد فیلترینگ میلیونی رکوردشکنی کرده و براستی نشان داده اند که در انجام چنین کارهای سختی پشتکار فوق العاده ای دارند. فلذا از آنجا که هدف از این قانون کنترل برخی وب سایت ها و وبلاگ ها ی خاص و نیز نوعی آینده نگری محافظه کارانه می باشد و این قانون در تعارض آشکار با حق آزادی بیان می باشد، همه ما مسئول هستیم تا از همین آغاز کار مخالفت شدید خود را با قوانینی از این دست ابراز نموده و به هیچ نحو تن به آن ندهیم وگرنه باید منتظر رد صلاحیت وب سایتها و وبلاگ های بسیاری از طرف این شورای نگهبان مجازی بوده و شاهد یک اینترنت تک صدایی و ساختگی باشیم.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 12:36 PM تاریخ: Saturday, December 09, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb