برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


اصل رضایت مطلعانه در حوزه اخلاق جنسی

حوزه ی اخلاق جنسی طیف گسترده ای از اعمال و رفتار های جنسی انسان، بویژه آمیزش جنسی را در بر می گیرد. البته باید توجه داشت که نباید اخلاق حنسی را با سکوسولوژی برابر گرفت چرا که اخلاق جنسی هر چند در بر گیرنده ی مسائل مربوط به سکس، به عنوان یکی از مهمترین بخش ها، نیز می باشد اما در آن خلاصه نمی شود. در صحبت از اخلاق جنسی مسائلی همچون مسئله رضایت (Consent) ، مسائل مربوط به بنیان ازدواج (marriage) همچون صداقت و خیانت در ازدواج یا سکس پیش از ازدواج (premarital sex) ، مسائل مربوط به تمایلات جنسی (sexuality)، سوالاتی در مورد جنسیت و قدرت با توجه به رفتارهای جنسی، سوالاتی در مورد رابطه افراد با جامعه، و سوالاتی در مورد تاثیر رفتار افراد بر سلامت عمومی و بسیاری مطالب دیگر می تواند مطرح باشد که هر کدام از آنها در پست های جداگانه مورد بررسی قرار خواهم داد.

اخلاق جنسی حتی در برگیرنده مسائل مربوط به تولید مثل نیز می باشد: " آیا از لحاظ اخلاقی به دنیا آوردن کودکی در یک جهان پر از جمعیت درست است؟"، "آیا به دنیا آوردن کودکی در حال فقر از نظر اخلاقی درست است؟" و سوالات غامض و در عین حال جالب دیگری که در پست های بعدی، به خصوص هنگام مطرح کردن نظرات برتراند راسل در این باب، بیان خواهم کرد.

Consent:
در این پست به مسئله رضایت (Consent) خواهیم پرداخت و نقش آن را در اخلاق جنسی بررسی می کنیم.

رضایت مطلعانه (Informed Consent) یک شرط قانونی است که به موجب آن از فردی خواسته می شود تا بر اساس درک و فهم دقیق تمام واقعیات و ملزومات یک عمل، به آن عمل رضایت دهد. این اصل در بسیاری از حکومت ها به عنوان یکی از اصول قانونی پذیرفته شده است و البته در برخی موارد بطور ضمنی تائید شده است.

رضایت به عنوان یکی از کلیدی ترین عناصر در حوزه اخلاق جنسی است. تقریبا تمام نظام های اخلاقی بر لزوم وجود رضایت بین طرفین در یک فعالیت جنسی تاکید دارند. در واقع به همان شکل که هر سیستم اخلاقی یک سری اصول برای خود تعریف می کند، اصل رضایت یکی از اصول بنیادی هر نظام اخلاقی است. سوال اساسی ای که می تواند در اینجا مطرح باشد، این است که چه کسی قادر به رضایت دادن است و به چه اعمالی می توان رضایت داد؟ در غرب، اغلب پاسخ این سوالات با توجه به اصل رضایت مطلعانه بیان می شود.

یکی از مصداق های اصلی بروز سوالات مربوط به رضایت، در مورد تجاوز جنسی می باشد، چرا که در تجاوز جنسی در واقع مسئله رضایت زیر سوال می رود. برخی از گروه هایی که اغلب در مورد دادن رضایت مطلعانه ناتوان یا ناآگاه در نظر گرفته می شوند، شامل کودکان، معلولین ذهنی، بیماران روانی، حیوانات، و افرادی که تحت تاثیر مواد مخدر یا الکل می باشند، است. البته در مورد کودکان هنوز جای بحث است که آیا باید رشد عقلانی و بلوغ فکری کودک را به عنوان معیار مطلعانه بودن رضایت در نظر گرفت یا محدودیت سنی را ؟ آنچه در قوانین امروز بشر بروز یافته است، محدودیت سنی است. در مورد حیوانات نیز اگرچه برخی رفتارشناسان بر این باورند که حیوانات نیز قادر به دادن رضایت هستند و ملتمسانه چنین اعمالی را تقاضا می کنند اما اینگونه اعمال اغلب به عنوان بی اخلاقی و سوء استفاده در نظر گرفته می شود. به هرحال هر چه روش های برقراری ارتباط با حیوانات و سنجش هوش آنها و تمایلات جنسی آنها پیشرفت کرده و تغییر کند، این اصل نیز می تواند در مورد حیوانات تغییر کند.

برخی از رفتارهایی که به علت عدم وجود رضایت، غیر قانونی یا لااقل غیر اخلاقی در نظر گرفته می شوند به ترتیب زیر هستند:

تجاوز جنسی (Rape)
Date rape
Statutory rape
بچه بازی (Pedophilia)
آزار و مزاحمت جنسی (Molestation)
سکس با حیوانات (Bestiality) - ریشه این کلمه به معنای جانور خویی و حیوان صفتی است.
مرده گرایی (Necrophilia)

برای اینکه مطلب بیش از حد طولانی نشود فعلا به همین مقدار بسنده می کنم و هر کدام از موارد بالا را در هفته های بعدی بررسی می کنیم. پس تا پنجشنبه بعد روی این مطالب فکر کنید و حتما اگر نظر و یا انتقادی دارید خوشحال می شوم که بشنوم.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 11:32 AM تاریخ: Thursday, November 23, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb