برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


سوء استفاده از قدرت (Abuse of Power) در حوزه اخلاق جنسی


اغلب، مسائل اخلاقی در موقعیتی که یک طرف نسبت به طرف مقابل دارای برتری قدرت می باشد پررنگ تر از موارد دیگر مطرح می باشد. البته مراد از قدرت می تواند هم نوع فیزیکی آن و هم انواع دیگر آن همچون قدرت اجتماعی، شغلی و ... باشد. تکلیف نوع اول تا حدی معلوم است و اینجا روی انواع دیگر آن بحث می کنیم.

سوالی که می تواند مطرح شود، این است که آیا اعمال جنسی فردی که در یک جایگاه قدرت، چه اجتماعی و چه شغلی، قرار دارد با کسی که زیر دست او می باشد، به لحاظ اخلاقی درست است؟ یعنی مثلا یک نفر با منشی خود، یک رئیس با کارمند خود، یک پیمانکار با کارگر خود و .... می تواند رابطه جنسی داشته باشد؟

این موضوع به دو دلیل اغلب غیر اخلاقی تلقی می شود. اول به دلیل نقض اعتماد و مسئولیت دوطرفه ای که بین بالادست و زیردست وجود داشته است و دوم به این دلیل که هیچ گاه نمی توان مدعی بود که زیردستان بطور کامل از این امر رضایت داشته اند ( رضایت به همان معنایی که در پست قبلی گفتم. ) چرا که آنها همیشه از رد کردن این خواسته ترس و هراس دارند و ناچار به این دلیل رضایت می دهند.

زنای بین کودکان با پدر و مادر نیز می تواند از مصادیق سوء استفاده از موقعیت ناشی از اعتماد و قدرت در نظر گرفته شود. البته این نوع از سوء استفاده یک تفاوت بزرگ نسبت به موردی که در بالا ذکر کردم دارد و آن این است که کودکان ( که می توان آنها را به زیردستان پدر و مادر تشبیه کرد ) به علت همان کودک بودنشان یک ضعف ذاتی نسبت به زیردستان بزرگسال دارند و این مورد به نوبه خود بیش از پیش مسئله رضایت را زیر سوال می برد اما زنای بزرگسالان شامل این نوع از عدم رضایت نمی شود.

گفتنی است که بسیاری از سازمان های تخصصی در سرتاسر جهان قوانین خاصی دارند که داشتن اعمال جنسی بین اعضای خود با مشتریانشان را ممنوع می کند. نمونه هایی از این نوع در کشورهای مختلف می توان روانپزشکان، روانشناسان، درمانگران، پزشکان، وکلا، روحانیون، معلمین، ماورین مذهبی و مربیان و .... را نام برد.

برخی از اعمالی که همواره از مصداق های سوء استفاده از قدرت محسوب می شوند خشونت جنسی (sexual harassment) ، زنای با محارم (Incent) و بچه بازی (pedophilia) می باشد که در مورد هر کدام از آنها در پست های بعدی حتما خواهم نوشت به خصوص در مورد زنای با محارم که آمارها در ایران حاکی از بالا بودن آن دارد و نشاندهنده نکات بسیاری است.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 12:53 PM تاریخ: Thursday, November 30, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb