برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


صادرات آخوند

چند روز پیش، روز صادرات بود و بنده هم کمی در خواب بودم چرا که چند روز بعد یادم فهمیدم. به این بهانه گفتم خاطره ای را در این مورد نقل کنم.

مدتی پیش با یکی از مبلغین دانشگاه هم صحبت شده بودم و بحث از تعداد آخوندها و روحانی های مملکت شد که آیا این حجم زیاد پذیرش طلبه در حوزه ها بیش از اندازه نیست و در واقع جامعه ظرفیت این همه پذیرش را دارد یا نه؟

این مبلغ عزیز هم با آن زبان شیرین خود که مرا وادار به نشاندن لبخندی لطیف بر گوشه ی لبم می ساخت، انگار که از خدا خواسته باشد این سوال از او پرسیده شود شروع به توضیح داد. خوب معلوم که حسابس دست پر است و آمار کل طلبه های حوزه ها را داشت. یک حساب سر انگشتی در مورد تعداد طلبه ها و تعداد روستا ها و شهر ها ایران کرد و نتیجه گرفت که حوزه ها باید ظرفیت پذیرش خود را نه تنها کاهش نداده بلکه چند برابر نیز کنند. ما هم گفتیم خوب حاج آقا، اینکه شما حسابتان درست است و قاعده مند، شکی نیست اما شما که حساب می کنید کم فروشی نکنید و آخوندهای انباشته شده در پایتخت و شهر ها را هم در چرتکه بیندازید، آنوقت ببینیم باز کم داریم یا نه؟!!

حاج آقا باز با آن بیان شیرین نمی دانم چطور بحث را عوض کرد که ما نفهمیدیم بالاخره انتگرال حاصل از تمام این نمودارهای آخوندی چه می شود. در آخر هم حاج آقا مدعی شدند که طبق آمار سمی هم اکنون حدود 100 میلیون نفر، انسان آماده برای پذیرش اسلام در جهان وجود دارد که مسلما به ازای هر کدام از آنها تعدادی آخوند آموزش دیده ( خصوصا از نوع شیعه اش ) لازم است و ما باید صادرات آخوند و مبلغ فعال به این دیار ها (خصوصا کشورهای افریقایی) داشته باشیم.

خوب، ما که از صادرات نفت و میوه و اینجور چیزها به جایی نرسیدیم و اصولا برای ما صرفه اقتصادی چندانی ندارد زیرا در واقع از این طریق سرمایه های ملی خود را از دست می دهیم، پس چه بهتر که به سمت صادرات پر سود و منفعت آخوند و مبلغ پیش برویم تا هم از این طریق سعادت دنیا و آخرت آن 100 میلیون نفر را تامین کنیم و اجرش را ببریم و هم کلی ارز وارد کشور کنیم بدون اینکه سرمایه ی ملی خود را از دست بدهیم. آقایون! به این موضوع دقیق فکر کنید. ما باید روی صادرات کالاهایی فکر کنیم که در آنها مزیت نسبی داریم، خوب چه مزیت نسبی ای بهتر از حوزه های ما که ریشه عمیق در تاریخ ما دارند و کلی خبره در این صنعت اقتصادی دارا هستیم.

پس پیش به سوی صادرات غیر نفتی! به امید روزی که اقتصاد ما از این طریق دیگر نه یک اقتصاد نفتی که یک اقتصاد آخوندی باشد.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 1:45 PM تاریخ: Saturday, October 28, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb