برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


فرهنگ لات منشانه حاکم بر ایران

می خواهم در مورد فرهنگی که شاید سال ها در بین مردم کوچه و بازار در ایران ریشه دوانیده است حرف بزنم اما نمی دانم از کجا بگویم. گویا این فرهنگ برای حل مشکلات و اختلافات بین مردم تنها یک نسخه را تجویز می کند و آن عملی به نام دعوا و نزاع است.

با ایجاد کوچکترین اختلاف بین دو نفر، تنها پاسخ و واکنشی که برای حل آن از طرف هر دو نفر یا لااقل یک نفر از آنها مشاهده می شود، دعوایی دیوانه وار برای اثبات یک ادعای کوچک و پست است، ادعای برتری جسمانی یکی بر دیگری و سعی بر اثبات عقاید و نظرات خود به تبع به رخ کشیدن برتری جسمانی خود.

شاید حاکم شدن این فرهنگ به علت خلا ناشی از عدم وجود فرهنگ گفتگوی لازم است. فرهنگی که به فرد می آموزد تعامل فکری برتر از تعامل جسمی است و برتری در اندیشه، برتر از برتری در قوای جسمانی است. اما انگار فرد ایرانی از همان ابتدای کودکی، وقتی به خاطر یک شکلات یا توپ با همسن خود اختلاف پیدا می کند، این واقعیت ایرانی را می آموزد که برای رسیدن به حق خود باید زور بیشتری داشته باشد و این فرهنگ در دوران رشد او بیش از پیش برای او اثبات می شود و در نهایت شاید به خاطر آن روحیه زیاده طلبی انسان، دیگر به گرفتن حق خود توسط اعمال زور قانع نمی شود و با خود می گوید، حالا که من زور دارم چرا حق دیگران را نیز نخورم؟! و اینگونه می شود که فرهنگ لات منشانه ای بر ایران ما حاکم می شود و این فرهنگ حتی در نمونه هایی همچون شعبان بی مخ بر جریانات سیاسی ما نیز اثر می گذارد.

افسوس در اینجاست که هنوز نیز بسیاری در این مملکت آن فرهنگ را از پیشینیان خود به ارث برده اند و میراث دار این فرهنگ اند. اما لات منشان این دوره زمانه دیگر انگار آن صفت لوتی منش اجداد خود را همراه ندارند و به هیچ قیدی پابند نیستند.

آرزو دارم با کمک من و تو روزی فرهنگ لات منشانه این دیار ورافتد و فرهنگ های جدیدی به جای آنها بنشیند و مردم به جای قوای جسمانی، اندیشه را پاس بدارند و لااقل با اندیشه خود برای هم شاخ و شانه بکشند هر چند اندیشمند واقعی چنین استفاده ای از اندیشه نیز نمی کند.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 8:04 AM تاریخ: Friday, October 27, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb