برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


نژادپرستی، شاخه ای انحرافی از حس برتری طلبی انسان

انسان ها همواره در طول تاریخ حس ویژه ای داشتند که شاید تمام پیشرفتهای بشری نتیجه این حس درونی بوده است. حسی که هر انسانی به تبع آن خود را برتر از دیگران می دانست و سعی داشت به گونه ای این برتری را به نمایش بگذارد. در یک کلام می توان گفت، گرایش برتری طلبی انسان. البته خود این گرایش ناشی از گرایشی قوی تر به نام حب ذات است.

در این مجال قصد دارم به یکی از شاخه های انحرافی-اجتماعی این گرایش یعنی نژاد پرستی بپردازم. نژاد پرستی در یک تعریف ساده خود برتر بینی یک قوم یا گروه خاص نسبت به اقوام یا گروه های دیگر است. در واقع آن حس برتری طلبی گاهی شکل اجتماعی و قومی به خود می گیرد و در اثر برخی انحرافات به شکل نژاد پرستی بروز می کند.

حال باید دید که آیا اصولا برتری انسان بر اشیاء و انسان بر موجودات دیگر و نیز انسان بر انسان امری درست است یا نه؟ برای گریز از طولانی شدن مطلب نفس وجود و لزوم برتری در بین اشیاء و موجودات و انسان ها در بین یکدیگر را مسلم فرض می کنیم – البته جای بحث در این مورد باز است – و به این سوال مهم می رسیم که شاخص برتری چیست و چه عواملی موجبات برتری چیزی بر چیز دیگر را فراهم می آورد؟

در این مورد خاص یعنی نژادپرستی، عوامل برتری قومی بر قوم دیگر مواردی چون رنگ پوست و مو، نژاد و عواملی از این دست می باشد. همگی این عوامل ریشه ای تاریخی در فرهنگ و تمدن بشری دارند و چنان ریشه ای در درخت تناور بشریت دوانیده اند که هنوز برگ های زرد ناشی از آن بر این درخت مشهود است. البته نژادپرستی فقط در مساله نزاع بین سیاه و سفید، سرخپوست و سفید، سر سیاه و بور دیده نمی شود بلکه مثلا در بین خود سیاهان نیز مسائل نژادی میان سیاهان با رنگ روشن و سیاهان با رنگ بسیار تیره، موجب جنگ های نژادی و کشت و کشتارهای بسیار فجیعی شده است که نمونه آن را در فیلم "هتل روآندا" به کارگردانی تری جورج می توانید مشاهده کنید که به خوبی این امر را به تصویر کشیده است.

به هر حال در طول قرن های متمادی با بیداری ای که توسط برقراری مجامع و همایش ها و ارائه کنوانسیون ها در جامعه پدیدار شد، لا اقل در ظاهر هم شده معیارها و شاخص های برتری اندکی تغییر یافت و مساله رنگ و نژاد، رنگ باخت. بله، انسان برتر وجود دارد اما نه به واسطه رنگ پوستش که بواسطه فکر برترش. انسان برتر را چیزی جز فکر و اندیشه برتر نمی توان تعریف کرد هر چند این تعریف هنوز هم انگار نتوانسته است جای زیادی برای خود باز کند و هنوز اندیشه پرستی در مقابل انحرافاتی چون نژادپرستی چون طفلی کوچک و ضعیف است و هنوز نسل کشی ها بصورتی مدرنیزه در جریان است.

فکر می کنم این موضوع قابلیت این را داشته باشد که یک پرونده وبلاگی در وبلاگستان در مورد این موضوع باز شود و وبلاگنویسان نظرات و تجربه های شخصی خود در این مورد را منعکس کنند.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 1:45 PM تاریخ: Thursday, October 19, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb