برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


صدا و سیما: زن نماد شیطان است

همانطور که می دانید چند سالی است در ماه رمضان گروه معارف صدا و سیما، در شبکه دو، سریال هایی را مخصوص این ماه پخش می کند که سال پیش و امسال از جلوه های ویژه خاصی نیز استفاده می کند که کمتر در دیگر سریال های ایرانی شاهد آن هستیم.

این نوع از سریال ها که به سفارش گروه معارف ساخته می شود، در پی پرداختن به موضوعات دینی از جمله موضوع برخورد و مقابله خیر و شر می باشد منتها روایت های خیر و شر بصورت امروزی آن شکل می گیرد.

اما نکته ای در روایت تقابل خیر و شر شدیدا خودنمایی می کند و آن نماد ها و اشخاصی است که به عنوان خیر و شر انتخاب می شوند. در سریال های مناسبتی این ماه، نماد شر همواره یک زن بوده است و زن در این سریال ها به عنوان شیطان نمود پیدا می کند. یا اگر بخواهیم با کمی تسامح بیشتر بگوئیم، شیطان در قالب یک زن نمود پیدا می کند. شاهد این امر هم همین سریال های این دو سال اخیر است. هم در سریال سال گذشته، "او یک فرشته بود"، و هم در سریال امسال، "آخرین گناه"، موجود شرور و شیطان یک زن است یا بیشتر در قالب زن تعریف شده است.

به نظر می رسد گروه معارف اسلامی شبکه دو و صدا و سیما جمهوری اسلامی، بر خلاف اصول اسلامی که شیطان نمایاندن زن را منع می کند، حداقل در ظاهر، و بر خلاف نام اسلامی که یدک می کشند، چندان به این آراء پایبند نیست و همچنان همان عقاید پیشینیان خود را دنبال می کند که زن را شیطان می دانست و معتقد بود شیطان از طریق زن به مرد نفوذ می کند. عقیده ای که در "او یک فرشته بود" به وضوح دیده شد و در "آخرین گناه" نیز به گونه ای دیگر به تصویر کشیده شده است.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 1:23 PM تاریخ: Wednesday, September 27, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb