برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


حرکت حقیقت دارد یا نه؟

زینون یکی از حکمای یونان، برای اثبات اینکه حرکت حقیقت ندارد و خلاف عقل است می گوید اگر حرکت واقعیت داشته باشد انتقال از یک نقطه است به نقطه دیگر. پس هر گاه میان آن دو نقطه خطی فرض کنیم البته می توان آنرا نیمه کرد و آن نیمه را می توان نصف نمود و همچنین در این تنصیف هر قدر پیش برویم باز آن قسمتی که باقی می ماند می توان نصف کرد و نهایت ندارد پس آن خط اجزاء بیشمار دارد و جسم متحرک از همه آن اجزاء باید گذر کند و گذر کردن از اجزای بیشمار مدت نا متناهی لازم دارد. بنابراین آن جسم هیچگاه به نقطه ی مقصد نمی رسد. پس عقلا ثابت شد که حرکت باطل است و آنچه در ظاهر دیده می شود حقیقت ندارد.

اصلا قصد ندارم در مورد درستی یا نا درستی این حکم صحبت کنم. فقط خواستم نمونه ای از این احکام را ذکر کرده باشم که انصافا فارغ از درست بودن یا نبودن بسیار جالب هستند.

حالا به نظر شما اولا این استدلال عقلا درست یا نه؟ اگر نه به کدام قسمت اشکال وارد است؟ اگر درست است، چرا با حقیقت با واقعیت یکسان نیست؟


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 1:43 PM تاریخ: Saturday, September 09, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb