برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


چند کیلو خرما برای مراسم تدفین

امروز با محسن رفتیم برای مراسم تجلیل از محمود نظرعلیان به خاطر بازی در فیلم "چند کیلو خرما برای مراسم تدفین". اول از همه خود فیلم پخش شد و بعد سامان سالور، کارگردان فیلم کمی صحبت کرد و بعد مراسم تجلیل و نقد و پرسش در مورد فیلم. در ضمن حتما می دونید که این فیلم برنده یوزپلنگ طلائی فستیوال لوکارنو 2006 شده.

این فیلم چهار کاراکتر اصلی به نام های صدری، یدی، عروج و عباس دارد. صدری مردی که مسئولیت پمپ بنزینی متروکه را داراست و با یک زن مرده عشقبازی می کند. یدی شاگرد این پمپ بنزین که نامه هائی عاشقانه به زنی خیالی روانه می کند. عروج نعش کشی که داغ یک عشق قدیمی را در دل حمل می کند و عباس پستچی که نامه های یدی را به مقصد می رساند و در آخر با همان معشوقه یدی ازدواج می کند.

فضای فیلم، فضای سردی است که حکایت از عشق های مرده داستان دارد و نگاتیو سیاه و سفید این فیلم و عدم استفاده از گرم بخشی رنگ ها بیش از پیش بر این فضا تاکید می کند.

البته نقدهای فراوانی بر این فیلم مترتب است و برای این فیلم نمونه هایی از فیلم های سالیان اخیر سینمای ایران می توان نام برد که تم مشابه با آنها را داراست. اما در هر صورت این فیلم از یک فیلمساز جوان که شاید دومین فیلم سامان سالور بود، نقطه امیدی برای این مطلب است که در آینده شاهد فیلم های بهتری از او باشیم.

خود کادر فیلم مدام بر روی این مطلب تاکید می کردند که نمی خواستند این فیلم را به خاطر گیشه و مخاطب بسازند و از رنگ و لعاب های رایج استفاده کنند که در جای خود گرانقدر است و جای تشکر دارد اما نباید فراموش کرد که فلسفه سینما برای مخاطب عام است و سینما ابزاری برای انتقال مفاهیم خاص به یک گروه عام است. در نتیجه هر چند خود را از رنگ و لعاب ها دور نگاه داشتن ارزشمند است اما گیشه نداشتن نباید مایه افتخار باشد و هنر یک کارگردان این است که همراه با ذکر معانی والا جذابیت لازم برای مخاطب عام را نیز فراهم آورد همچنانکه داشتیم فیلم هائی که بدون رنگ و لعاب ها و سوپر استارها هم مفهوم والا و هم مخاطب گسترده ای را به خود اختصاص داده اند. البته امید است که سالور هم به مرور این فن را فرا گیرد.

در مورد نقد فیلم هم باید بگویم الان خیلی خسته ام و به جای نقد دیگر نکات فیلم که البته در آن جلسه با خود کارگردان مطرح کردیم، می خوام که فیلم رو ببینید البته اگر فیلمش بیرون باشه که فکر نمی کنم البته.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 12:51 PM تاریخ: Wednesday, September 06, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb