برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


اصول اقلیدسی و اصول غیر اقلیدسی

در یک کلاس ریاضی تعدادی دانش آموز حضور داشتند. آنها در تمام مدت تحصیل خود معلمانی داشتند که همه آن معلمان به اصول اقلیدسی پایبند بودند و به دانش آموزان خود نیز تنها همین اصول را می آموختند و غیر آن را موجب انحراف از ریاضی می دانستند و همیشه از اینکه این دانش آموزان با اصول دیگری آشنا شوند ، ترس داشتند.

تا اینکه کم کم تعدادی از دانش آموزان با مفاهیم جدیدی در ریاضیات آشنا گشتند و فهمیدند، چه بر سرشان آمده است و این مطالبه ی فضا و اصول جدید، جایی برای خود باز کرد. تا اینکه با افزایش این آگاهی ها ، معلم جدیدی پیدا شد که در راستای این فضای جدید بود. هر چند این معلم در تمام دوران حضور خود، نخواست و یا نتوانست یک معلم باشد و بیشتر دوستی بود با فکری جدید برای دانش آموزان.

این معلم جدید، دانش آموزان را با نظریات جدیدی آشنا کرد و فضای جدیدی به نام اصول غیر اقلیدسی به آنها معرفی کرد. او شروع به پایه ریزی و بیان اصول غیر اقلیدسی نمود تا دانش آموزان آرام آرام از آن فضای اقلیدسی به سمت فضای غیر اقلیدسی حرکت کنند.

بسیاری از دانش آموزان از همان ابتدا بدون هیچ پشتوانه علمی و عقلی و تنها به علت متفاوت بودن و جذابیت های ظاهری این فضای جدید، عاشق و دیوانه این فضا شدند و بسیاری نیز بدون آنکه مفهوم این اصول جدید را بدانند تنها به این علت که این غیر اقلیدسی بود و آن اقلیدسی و به ظاهر این مخالف و متضاد اصول اولیه بود، به شدت به مخالفت پرداختند. بسیاری از معلمان اقلیدسی که دیگر جایی در سیستم جدید نداشتند و مقام خود را در خطر می دیدند نیز شروع به کارشکنی هائی کردند هر چند تعدادی از آن معلمان، برای حفظ جایگاه خود اکنون به در هیبت لباس غیر اقلیدسی در آمده بودند.

آری ، این معلم بزرگترین اشتباه را کرده بود. دانش آموزانی که سالها با اصول اقلیدسی بار آمده بودند، نمی توانستند یا دیگران نمی گذاشتند به این زودیها از اصول اقلیدسی خود دست بردارند. نباید نام غیر اقلیدسی در مقابل نام اقلیدسی قرار می گرفت لااقل به خاطر آن دانش آموزان، اما قرار گرفت یا بهتر بگویم قرار دادند.

با همه این چیزها چه انتظار دیگری باید داشت؟ جز اینکه آن دانش آموزان در آن فضای بی فضا، باز به فضای اقلیدسی پناه برند، آن هم نه به اصول اقلیدسی که به بنیادی ترین اصول اقلیدسی. و این اصول را راه نجات خود از این سردرگمی بدانند؟

بله، معلم جدید خیلی ساده کنار رفت و یک معلم اقلیدسی به همراه تعداد کثیری از اقلیدس گرایان تندرو که از مناصب خود دور مانده بودند، بر سر کلاس درس آمدند و دانش آمزوان هم لا اقل فعلا آنها را منجی خود می دانند هر چند هنوز هم تعدادی در حسرت اصول غیر اقلیدسی در کلاس درس حضور دارند و امید آینده برای فضاهایی جدید در علم ریاضیات هستند.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 2:32 PM تاریخ: Friday, August 18, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb