برای عضویت در خبرنامه وبلاگ ایمیل خود را وارد کنید:جستجوی وب جستجوی وبلاگ


فیلترینگ تا کی؟

سایت محبوب وبلاگستان، doxdo ، هم فیلتر شد.
فروم محبوب وبستان، persiantools ، هم دوباره فیلتر شد.

ما تو ترکی یه جمله ی معروفی داریم که میگه: " ساپ توشوپ اشک اوشک الین’ ". یعنی رشته کار افتاده دست خر و الاغ. حالا حکایت این فیلتر شدن سایت هاست. معلوم نیست اونائی که نشستند اون بالا و دارند سایت ها رو یکی بعد از دیگری فیلتر می کنند، واقعا قد یه خر حالیشون هست یا نه؟؟ آخه این دو تا سایت سیاسی بودند؟ آخه سکسی بودند؟ ضد نظام بودند؟ ضد شرع بودند؟

البته به احتمال زیاد بازم طبق معمول اشتباهی در فیلتر شده و به مهدی حکیمی و احسان تنها غصه چند روز یا هفته ای فیلتر شدن می مونه و بعد از مدتی رفع فیلتر میشه ولی اون وقت دیگه معلوم میشه واقعا یه عده خر فیلترچی هستند که بدون هیچ مسئولیت و تعهدی و با سهل انگاری سایتها را فیلتر می کنند و اصلا هم به این فکر نمی کنند که فیلتر کردن چه خسارتهائی می تواند به یک سایت بزند. هر چند من نمی دونم که این پرشین تولز بینوا چیکار کرده که هر بار باید قربانی اشتباهات فیلترینگ آقایون بشه.

اصولا شاید بتوان گفت می توان سایتهای اینترنتی را به چهار نوع علمی، تجاری، سیاسی و سکسی تقسیم کرد. حال اگر دقت کنیم می بینیم ما ایرانی ها خیلی بدبخت هستیم. سایتهای علمی و تجاری معتبر و بدرد بخور را آن وری ها به علت تحریم از ما منع می کنند و سایتهای سیاسی و سکسی هم که توسط اینها فیلتر می شود ( باز فیلتر سکسی یک چیزی ولی سیاسی قابل قبول نیست.) خوب با این اوصاف مگر دیگر اینترنتی هم باقی می ماند؟؟!

خوب اما بنده واقعا سوالی از دوستان دارم که تا کی باید با فیلترشکن وارد سایتهائی که می خواهیم شویم؟ هر چند می دانم که استفاده از فیلترشکن از ناچاری است اما خود نفس استفاده از فیلترشکن و هر روز به دنبال یک فیلترشکن جدید بودن، جدای از مشکلات خاص و سرعت پائین، در واقع رسمی دانستن فیلترینگ و تسلیم شدن در برابر آن است. باید فکر دیگری کرد که من در ذیل چند پیشنهاد در این مورد بیان می کنم، هر چند شاید این موارد نتواند فیلترینگ را ریشه کن کند اما حداقل از گستاخی و تاختن این فیلترچی ها جلوگیری می کند و از شما دوستان هم می خوام اگر پیشنهاد خوبی دارند بگویند.

1- به نظر بنده باید دوستان هکر و گروه های هک ایرانی که خوشبختانه کم هم نیستند، می توانند با همکاری هم سایتهای مهم دولتی و ارگانها را هک کرده و انزجار کاربران اینترنتی را در صفحه اول آنها اعلام کنند. اینکار اولا باعث بازتاب خبری گسترده می شود و ثانیا می توانند آنها را تهدید به هک دوباره و تخریب در صورت ادامه روند نادرست فیلترینگ کنند.

2- چند حرکت تبلیغاتی و نمادین هم می توان انجام داد. یکی اینکه به نظر بنده همین هفته یا در هفته بعدی، یک روز معین و در یک ساعت مشخص همه دوستان با مرکز امور دیتای مخابرات تماس گرفته و اعتراض نمادین خود را با عنوان "فیلترینگ سایتهای اینترنتی را پایان دهید." نشان دهند.

3- با توجه به اینکه وبلاگ احمدی نژاد هم اکنون یک سوژه خبری سیاسی مناسب برای رسانه های جهان شده است می توان از آن برای این حرکت تبلیغاتی بهره برد. به اینصورت که تمامی دوستان با همان عنوان بالا و نه چیز دیگر در وبلاگ احمدی نژاد کامنت (نظر) بگذارند و اعتراض خود را نشان دهند. باور کنید تاثیر تبلیغاتی بالائی خواهد داشت اگر همه دوستان و وبلاگنویسان شرکت کنند.

4- البته یک کار نمادین دیگر هم می توان انجام داد و آن پاک کردن کل صفحه ایندکس وبلاگ خود توسط تمامی وبلاگنویسان و قرار دادن تصویر نوشته ی " مشترک گرامی دسترسی به این سایت امکانپذیر نمی باشد" به جای آن به مدت دو روز تا به این ترتیب تمامی بازدیدکنندگان به هنگام مراجعه به هر وبلاگ یا سایتی با این تصویر روبرو شوند.

البته کارهای بسیار زیادی می توان انجام داد برای فشار آوردن به دولت. اما حیف که اتحاد لازم بین کاربران وجود ندارد و به همین دلیل از گفتن آنها صرفنظر کردم ولی باور کنید با انجام کارهای بالا هم می توان لااقل تکانی به خود داد. لطفا به این مطلب لینک دهید و آن را send to all کنید تا همه در جریان کارها باشند.


لینک ثابت | |
نوشته: FRH ساعت 2:21 PM تاریخ: Sunday, August 27, 2006استفاده از مطالب این سایت تنها با ذکر منبع مجاز می باشد.Copyright © 2005-2006
Design by: FRHweb